top of page

Korupcija je nezakonito korišćenje društvenog i državnog položaja i moći radi sticanja sopstvene koristi, a koruptno je svako delovanje koje ugrožava funkcionisanje nekog sistema, ili društva u celini, stvarajući mehanizam delovanja koji omogućava sticanje bilo koje vrste lčne koristi na uštrb dobrobiti dotičnog sistema ili društva u celini.

Korupcija je i duhovna i moralna nečistoća i odstupanje od prihvaćenih društvenih normi, zato korupcija nije samo protivpravno delovanje finansijske prirode, već svako ono delovanje koje ugrožava nečiju

Sistemska ili „politička“ korupcija nastaje udruženim delovanjem državnih zvaničnika ili osoba zaposlenih u državnom sektoru koji deluju prevashodno zarad lične koristi, a ne spram doedeljenje funkcije, i još za to prijamu platu iz državnog budžeta.

O korupciji je nekad teško pribaviti dokaze, jer akteri koruptnog delovanja nastoje da svoje postupke i radnje kriju, svedoka najčešće nema jer se i slučajnim učesnicima nudi benefit saučešništva, ali su zato mnoge korupcionaške afere razrešene sudom javnosti čak i kad nije bilo dovoljno čvrstih dokaza.

 

Raspakivanje "projekata" u zdravstvu 

Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije ("Službeni glasnik RS", br. 97/08, 53/10 i 66/11 - US), određuje korupciju kao odnos koji se zasniva zloupotrebom službenog, odnosno društvenog položaja ili uticaja, u javnom ili privatnom sektoru, u cilju sticanja lične koristi ili koristi za drugoga. 

NOVI NAPAD NA LEKARA Pacijentkinja nasrnula na doktora u Nišu 

objavljeno 21.03.2016.

Novi poraz zdravstva u Vojvodini: siromašniji smo za skoro 1.000 lekara

Još se nismo oporavili od sramne izjave g. Vekića, državnog sekretara u Ministarstvu zdravlja, da 950 lekara, koliko je prošle godine izdato sertifikata za rad u inostranstvu, ne ugrožava zdravstveni sistem Srbije, a već beležimo novi poraz sistema. Od početka godine Vojvodina je ostala bez 970 zaposlenih lekara.

Suočeni s isticanjem licenci, lekari-članovi Regionalne lekarske komore Vojvodine morali su da obnavljaju dozvole za rad. Broj lekara kojima je ove godine istekla prva licenca je 4.464, a njih 3.575 podnelo je zahtev za obnovu. Kako za 021 kažu u Komori, od tog broja 143 lekara nisu ispunili uslov za dobijanje licence, a zahtev nije podnelo njih 827.

"Od tog broja, jedan deo lekara je otišao da radi u inostranstvo, jedan deo je penzionisan i nije u obavezi da poseduje licencu. Određeni broj lekara je, nažalost, preminuo", kažu u Komori.                                                                               Vest u celini pročitajte na portalu 021.rs.

 

Poražavajući je podatak da su građani Vojvodina ostali bez četvrtine lekara specijalista, na birou za zapošljavanje mladi lekari godinama čekaju posao, a Ministarstvo zdravlja i dalje ne odobrava zapošljavanje novih u dovoljnom broju za neometano funkcionisanje zdravstvenog sistema.

Kome ovde treba lečenje?

Objavljeno 20.02.2016.

Objavljeno27.01.2016.

bottom of page